Exkurze

Exkurze A – Bohdanečsko (Dříteč, Lázně Bohdaneč, Dolany, Křičeň)

Odjezd z místa konference v 13:30 hod

Předpokládaný příjezd zpět do místa konference v cca 18:30 hod

Navštívená místa:

 1. Obec Dříteč – Vesnice roku Pardubického kraje 2014 – zlatá stuha, pošta partner, knihovna, malotřídka MŠ a ZŠ, kostel sv. Petra a sv. Pavla
 2. Rybniční hospodářství s. r. o., Lázně Bohdaneč – Společnost se zabývá tradičním organickým chovem kapra pro český trh. Držitel regionální značky Kraj Pernštejnů regionální produkt. Součástí exkurze bude i ochutnávka ryb z místního chovu.
 3. Jan Sochor, Dolany – Rodinná farma zabývající se hlavně rostlinnou výrobou, druhé místo ve farmě roku 2011, penzion a agroturistika pro rodiny s dětmi.
 4. AGD KLAS Křičeň – Zemědělská společnost, zabývající se rostlinnou i živočišnou výrobou. Ve velkokapacitním kravíně v Dolanech se chová základní stádo dojnic (cca 800 ks) ve volné boxové stáji s dojírnou 2 x 20 ks, dále vysokobřezí jalovice a telata do třech měsíců věku. Zmodernizovaná dojírna patří mezi největší v ČR.

Exkurze B – Železnohorský region (Kunětice, Horecký Dvůr u Jedousova, Lipina)

Odjezd z místa konference v 13:30 hod

Předpokládaný příjezd zpět do místa konference v cca 18:30 hod

Navštívená místa:

 1. Manželé Pavlisovi, Kunětická zmrzka – Kunětická zmrzka je pochoutka vyráběná výhradně z čerstvého ovoce (v sezóně výhradně z českého ovoce od místních pěstitelů a sadařů) – držitel certifikátu Kraj Pernštejnů regionální produkt. Nově paní Pavlisová vyrábí i domácí nanuky, které jsou držitelem ocenění Česká chuťovka a také Dětská chuťovka 2016. Letos svou nabídku rozšířila i o špachtlovanou zmrzlinu, kterou rozváří na své „MŇAM KÁŘE“. Účastníci této exkurze budou mít příležitost tuto pochoutku ochutnat
 2. Sulis, Horecký dvůr u Jedousova – Horecký dvůr je držitelem certifikátu Železné hory, regionální produkt pro výrobek Křížaly rytíře Sekolíka. Nachází se zde vysazený ekosad, kolem kterého byla vybudována Stezka rytíře Sekolíka, která je součástí Formaské stezky, která zde začíná (končí) a vede do Chrudimi, na které můžete navštívit a seznámit se s činností regionálních výrobců Železných hor. Těšit se můžete na ochutnávku domácích křížal.
 3. Milan Víšek, Penzion Lipina – Rodinná farma Lipina nabízí certifikované produkty v podobě mléčných výrobků. K prodeji je čerstvé mléko, čerstvý, ručně zpracovaný sýr a tvaroh. Sýr je přírodní, ochucený, česnekový, s medvědím česnekem a uzený vakuově balený. Držitel certifikátu Železné hory, regionální produkt – Lipinské mléčné výrobky. Součástí prohlídky farmy bude i ochutnávka domácích produktů.

Exkurze C – Holicko (Býšť, Ostřetín, Uhersko)

Odjezd z místa konference v 13:30 hod

Předpokládaný příjezd zpět do místa konference v cca 18:30 hod

Navštívená místa:

 1. Býšť – vesnice roku Pardubického kraje 1996 – zlatá stuha, Knihovka roku 2006, Člen DSO Holicka – příkladná spolupráce obcí (sběrné dvory, síť cyklotras, občanská vybavenost, venkovská turistika).
 2. Zemědělská společnost Ostřetín – Zemědělská společnost zabývající se roslinnou i živočišnou výrobou. Úspěšný šlechtitelský program holštýnských krav (účast na výstavách, plemeníci). Nově vybudované kravíny a teletník a bioplynová stanice. V současnosti pořizují nové traktory prostřednictvím MAS. Těšit se můžete i na ochutnávku domácího mléka.
 3. Ing. David Novák, statek Uhersko – Rodinná farma zabývající se rostlinou i živočišnou výrobou (krávy, prasata). Z vlastního sena a slámy vyrábí peletky. Pan Novák také vlastní pekárnu (pečivo z vlastní mouky) a mlékárnu (prodej mléka, sýrů). Je držitelem certifikátu MLS Pardubického kraje a Kraj Pernštejnů regionální produkt. Zabývá se i prodejem regionálních produktů (prodejna Český sedlák v Pardubicích). Možnost zakoupení produktů ze statku. Chystáme pro Vás ochutnávku pochoutek z tradiční české zabíjačky.

Exkurze D – Region Kunětické Hory, Holicko (Vysoké Chvojno, Horní Ředice, Spojil)

Odjezd z místa konference v 13:30 hod

Předpokládaný příjezd zpět do místa konference v cca 18:30 hod

Navštívená místa:

 1. Lesní družstvo Vysoké Chvojno s.r.o. – Lesní družstvo založené obcemi na Holicku za účelem společného obhospodařování lesů. Kromě lesního hospodářství se společnost zabývá i rybničním hospodářstvím, myslivostí (honitby, obory pro dančí zvěr). Pro děti z MŠ a ZŠ zajišťuje environmentální výchovu. Družstvo v tomto duchu také vybudovalo naučnou stezku vedoucí z Holic do Vysokého Chvojna. Pro zvýšení turistického ruchu na Holicku provozuje penzion Zámeček, arboretum a zookoutek.
 2. Horní Ředice – Vesnice roku Pardubického kraje 2002 – zlatá stuha. Člen DSO Holicka – spolupráce obcí (sběrné dvory, síť cyklotras, občanská vybavenost, venkovská turistika)
 3. Apolenka z.s., Spojil – Spolek poskytuje příležitosti nejen pro soboy se zdravotním postižením, a to prostřednictvím rehabilitace, pracovních zkušeností, sportovních aktivit či vzdělávání, to vše v prostředí zemědělského statku ve společnosti koní a ostatních zvířat. Dále poskytuje environmentální výchovu pro děti ze MŠ a ZŠ. Kromě toho z mléka vyprodukovaného na farmě vyrábí sýry, tvaroh a jogurt – držitel regionální značky Kraj Pernštejnů regionální produkt. Součástí prohlídky farmy bude i ochutnávka domácích produktů.